REKLAM
Algoritma Web Programlama

Akış Şemalarına Giriş

Algoritmanın olmazsa olmazlarından olan “Akış Şeması” kavramı hayatın her yerinde karşımıza çıkıyor.

Bir bina içerisindeki çıkış ( EXIT ) tabelası bile aslında bir akış şemasıdır. Tek bir elemandan oluşması bir şey değiştirmez.

Programlanın temel yapı taşı olan algoritma karalama ile başlanabilecek bir çalışmadır. Tabi ki program büyüyüp belli bir genişliğe ulaştığında işler sarpa sarmaya başlar. Üstelik bir de o karalamaya ekleme çıkarmalar yapılmak zorundadır çünkü hiçbir program hazırlığı tek seferde yapılıp bitirilemiyor. Orta ölçekli bir program için bile yüzlerce kod yazılacağı düşünülürse bu sistem çok mantıklı olmaz. Temel olarak çalışmaya karalama ile başlanabilir ama temel hatlar çıktıktan sonra çalışmaları akış şemaları üzerinde devam ettirmek çok daha verimli bir çalışma sağlayacaktır.

Akış şemaları basit ve kolay anlaşılabilir şekillerdir ve programlama ile ilgilenen herkesin aynı şeyleri anlayabileceği bir yapıdır. Dünyanın neresine giderseniz gidin notalar değişmez. Herhangi bir müzisyen bir notayı alıp okuyup anlayabilir ve müzik aletlerini kullanarak çalabilir. Algoritma da notlar gibidir. Her yerde aynı anlamı ifade ettiğinden programcılar arasında programlama öncesi hazırlıklarda kullanılan ortak bir şematik dildir.

İşte bu nedenle akış şemaları önem arz etmektedir.

Basit bir örnek ile akış şemasına bakacak olursak ;

Örnek : İki sayıyı toplamak için gerekli olan programın akış şeması.

Akış Şeması Örneği Örnekte de görüleceği üzere Başla ve Bitir arasında bulunan bir yapıya sahip.

Her program başlar ve sona erer. Başlaması gerektiğini de Sonlanmasını da biz belirleriz ( Tabi ki hatalardan kaynaklanan kilitlenmeler ve kapanmalar için böyle birşey söz konusu değil zira onlar istemciden gelen bir istek değildir ).

Şekiller ile programın hangi aşamada ne yapacağını da belirtebiliyoruz. Bu sayede basit, anlaşılabilir ve görselleştirilmiş bir çalışma yapmış oluruz. Özellikle de ekip çalışması gerektiren orta ve büyük ölçekli projelerde programcılar arasında işleri çok kolaylaştıracak olan akış şemaları program geliştirme aşamalarında da bolca yardımcı rol üstlenecektir.

 

 

 

 

Akış şemalarının şekil şekil işlenmesini başka bir makalede ele alacağız ama bu makalemizde de bahsettiğimz üzere akış şemaları programlama ve algoritma kavramları için olmazsa olmazlardandır. Akış şemalarını kullanmayı iyi bilen programcılar diğer progamcılarla da iyi anlaşacaktır. Ayrıca büyük bir ekip içine katılma ve çalışma durumlarında zorlanmadan uyum sağlayacak, programın hangi aşamasında olunursa olunsun projeyede dahil olup çalışmalara rahatlıkla katılabilecektir.

Sonraki makalelerde görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

Leave a Comment