REKLAM
Algoritma

Algoritma

Merhaba arkadaşlar,

Algoritma konusu hayatın her alanında olan ama ismini kullanmadığımız için dikkatimizi çekmeyen bir kavramdır.

Yani günlük hayatımızda sürekli kullanıyoruz. Yalnızca ismini zikretmiyoruz.

  • Sabah kalkınca ne yapıyoruz?
  • Dışarıdan geldiğimizde ne yapıyoruz?
  • Yemekten önce/sonra ne yapıyoruz?
  • Yatmadan önce ne yapıyoruz?

Bu soruları hatırlıyorsunuz değil mi? Evet küçükken büyüklerimizin bize ne zaman ne yapmamız gerektiğini hatırlatmak için kullandıkları soru kalıpları bunlar. Daha epeyce uzun bir listeden sadece belli başlı olanları sizinle paylaştım.  Bu sorular ve bu sorulara verilen cevaplar algoritma kavramını oluşturuyor.

Sabah kalkınca; yataktan çıkıyoruz, lavaboya gidiyoruz, ellerimizi yüzümüzü yıkıyoruz, kurutuyoruz, üzerimizi değiştiriyoruz ve kahvaltı masasına geçiyoruz.

Evet bu ifade bir algoritmadır. Sorusu da yukarıda verilmiştir. Siz isteseniz bu algoritmayı

1- yataktan çıkıyoruz 2- lavaboya gidiyoruz 3- ellerimizi yüzümüzü yıkıyoruz 4-yüzümüzü kurutuyoruz 5- üzerimizi değiştiriyoruz 6- kahvaltı masasına geçiyoruz.

şeklinde de yazabilirsiniz. Ya da

1- yataktan çıkıyoruz
2- lavaboya gidiyoruz
3- ellerimizi yüzümüzü yıkıyoruz
4-yüzümüzü kurutuyoruz
5- üzerimizi değiştiriyoruz
6- kahvaltı masasına geçiyoruz.

şeklinde de olabilir.  Hatta sonraki derslerde göstereceğimiz şekiller ile de ifade edebilirsiniz.

İşte bahsi geçen şekilde bir konuyu anlatma, açıklama, gösterme vb. şeyler için kullandığımız sıralı ifadelere algoritma diyoruz.

Yani en basitinden çay nasıl demlenir sorusuna karşılık adım adım çayın nasıl demlendiğini anlatmaya çayın demlenmesi algoritması diyoruz.

Algoritma bilim içerisinde en çok matematik ve bilişim alanlarında kullanılıyor. Programlamanın temeli algoritmadır. Bir programlama dilini öğrenmeden önce ilk yapılacak şey algoritmayı öğrenmektir. Çünkü algoritma programla yapmaya başlamadan önce yapılması zorunlu bir adımdır. Bu sayede hem zaman tasarrufu yapmış oluruz hem de kaynakları en doğru şekilde kullanmış oluruz.

Algoritma kelime olarak başlangıçta size yabancı gelse de biraz dikkat ve çabayla çok kolay öğrenilebilecek bir konudur. Programlamanın ilk adımı olan algoritma öğrenildikten sonra çıkarılan algoritmayı sahte koda dökeriz. Daha gerekli görülüyorsa düzeltmeleri yapar ve sonra kodlama kısmına geçeriz.

Algoritma Şemaları da algoritma konusu içerisinde işlediğimiz diğer bir kavramdır. Sonraki makalelerde de Algoritma Şekillerini ve Şemalarını işleyeceğiz.

şimdilik hoşçakalın.

Leave a Comment