REKLAM
Web Programlama

Animasyon ve Programlama

Animasyon; kavram olarak bilinse de genel olarak ifade ettiği içerik biraz karışıktır. Çünkü günümüzde bir çok yerde animasyon kavramı ile karşılaşmaktayız. Karışıklığı da işte bu çok fazla alanda çok farklı şekilde karşımıza çıkmasından kaynaklanıyor.

Merhaba arkadaşlar,

Bu makalemizde sizlere Animasyon kavramını ve animasyon kavramı içerisinde programlama mantığını anlatmak istedik.

Animasyon; kavram olarak bilinse de genel olarak ifade ettiği içerik biraz karışıktır. Çünkü günümüzde bir çok yerde animasyon kavramı ile karşılaşmaktayız. Karışıklığı da işte bu çok fazla alanda çok farklı şekilde karşımıza çıkmasından kaynaklanıyor.

Animatör kavramı animasyon yapan anlamına gelir ve insanları  ( çoğunlukla çocuk ve genç yaştakileri ) eğlendirmek için çeşitli kostümler kullanarak gösteri yapan kişi anlamına gelir. Buradaki animasyon doğrudan hayatın içerisindeki bir kişinin yaptığı gösteri olarak ifade edilebilir.

Çok fazla animasyon kavramı olmasına rağmen biz bu makalemizde yukarıda da bahsettiğimiz animatörlerin yaptığı animasyon ile bilgisayar üzerinde yaptığımız animasyonlar arasındaki farklardan ve benzerliklerden yola çıkarak Animasyon ve Programlama kavramını anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayar üzerinde yapılan animasyonlar genel olarak medya ortamlarında kullanılmak için geliştirilirler.  Medya ortamları farklı olabilir. Örneğin televizyon için de animasyon yapılabilir bir web sayfasında kullanılmak için de animasyon yapılabilir. Veya bir arabanın dokunmatik ekranında menüler arasındaki geçiş için de animasyon yapılabilir. Örnekler çoğaltılabilir. MP4 playerlarda kullanılmak üzere menü içinde ya da menüler arası geçişlerde animasyonlar görünmesi istenilebilir. Telefon üzerinde de animasyonlar kullanılabilir. Haliyle tv, tablet, pc, telefon gibi birçok teknolojik cihazda animasyon kullanılabilmekte.

Bilgisayar ortamında hazırlanan animasyonlar için iki temel örnek verelim. İlki kodlama ile hazırlanan basitten karmaşığa çok çeşitli animasyonlar hazırlanabilen javascipt ve css ile animasyon kavramı.

HTML sitelerde html, javascript ve css kullanarak web sayfalarınız için animasyonlar hazırlayabilirsiniz. Sadece animasyon olarak da düşünmemek gerekiyor. Animasyon doğrudan görünmese bile başka şekilde de kullanılabilir. Örneğin sitenin menüsünün geçişleri, alt menülerin gelmesi ve kaybolması, üye girişi bağlantısına tıklayınca görünen ekranda giriş alanlarının belirmesi vs. Hem kolay bir sistem ile çabuk bir şekilde öğrenip uygulayabilirsiniz hem de çok kafa yorarsanız çok kaliteli animasyonlar yapabilirsiniz.

Bir başka animasyon yapma yöntemi olarak Adobe EDGE programını da kullanabilirsiniz. Adobe Edge programı ile html olarak animasyonlar hazırlamak çok eğlenceli ve kolaydır.

Tabi ki uzun yıllardır var olan Adobe Flash Professional programı da olmazsa olmazlardandı. Evet -dı. Artık adobe flash yerine Adobe Animate CC programının kullanılmasını istiyor. Flash programı artık Animate programına evrilmiş durumda.

Flash programında hem basit mantık animasyon hazırlanabilir hem de actionscript dili kullanarak animasyonunuzu ileri serviye programlayabilirsiniz. CS6 ve öncesi sürümler için Flash hala kullanılabilmekle birlikte tabi ki yakın zamanda Animate CC kullanım sayısı artacaktır.

Flash playerların desteklerinin kaldırılmasıyla birlikte alınan bu karar çok yerinde ve mantıklı. Zaten adobe firması öncesinde çalışmalar yapmaya başlamıştı. Adobe Flash ile hazırladığınız animasyonları flash olarak değil de script olarak dışarı aktardığınızda flash player ihtiyacı olmadan html gösterimi ile görüntülemek mümkün oluyor.

Adobe kendi iç araçlarını kullandırarak hazırladığınız animasyonları ve hatta ileri seviyeye taşıyıp yaptığınız oyunları mobil platformların çalıştırabildiği şekilde de yayınlamanıza imkan sağlıyor.

Sonraki makalelerde görüşmek üzere hoşçakalın.

Leave a Comment