REKLAM
Web Programlama

İnternet, Bilişim ve Teknoloji Kavramları

Ne yazık ki uzun yıllardan beri hala “gelişmekte” olan ülkeler sınıfında yer alıyoruz. Haliyle gelişmelerin kaynağı değil takipçisi olma şansımız var. Tabi ki bu takip çoğu zaman pek de yakından olmuyor.

Gelişmekte olan ülkeler iki sınıfta yer alıyorlar.
İlki oldukları yerden memnun olmayıp biraz da olsa kaynak harcayarak gelişmiş ülkelerden hizmet ve gelişmişlik alan ülkeler.
Diğeri ise gelişmiş ülkeler seviyesine çıkmak için kaynak yaratıp, eğitim ve kalkınma planlarıyla adım adım hedefe gidenler.

Biz bu sıralamada ilk grupta yer alıyoruz. Ülke eğitim planı yok. Kalkınma planımız da yok. Kağıt üzerinde planların olması hatta bu isimli bakanlıkların ve bakanlarımızın olması da durumu değiştirmiyor.

Eskilerin bir tabiri vardır; buğday boyu ilerleme diye ( gerçi günümüzde eline başak, buğday almış kaç kişi vardır ki! ). Günümüzde yerinde saymaya denk görülebilir bu tabir. Ama minik minik de olsa bir ilerleme söz konusudur.
Bir de yanlış bilinen bir tabir var; Mehter takımı gibi iki ileri bir geri. Niye yanlış ya da daha doğrusu neresi yanlış ? Mehter takımı iki ileri gider burası doğru. Sonrası yanlış çünkü geri gitmez. İki adım ileri sonra bir adım durma şeklinde ilerler. Veeee… Biz tabi ki iki adım atıp bir adım bekleyenlerden de değiliz. Geri adımlarımız ileri adımlarımızdan daha çok. Beklemeler de bitmek bilmez bir hal almış halde.

Peki biz asıl konumuza dönecek olursak; kavramların bilinmemesi ya da yanlış bilinmesiyle ortaya çıkan bu makalede konu başlığındaki konuları ele almak istedik.
İlki; kavramsal olarak doğduğu yıllardan günümüze evrilmiş bir halini tanımlarsak,
İnternet : Teknolojik cihazları birbirine bağlayan yapı. Eski tabirle bilgisayarları birbirine bağlayan ağ. Kısaca bilgisayar ağı. Günümüzde sadece bilgisayarlar mı birbirlerine bağlanıyorlar? Tabi ki hayır. Telefonlar, tabletler, televizyonlar, saatler, gözlükler, arabalar, radyolar, buzdolapları, klimalar, kombiler, evler… Liste nasıl da uzamış değil mi? O yüzden tanımı teknolojik cihazların birbirlerine bağlanmasını sağlayan ağ olarak değiştirmek daha doğru olacaktır.

İkinci terimimiz Bilişim : Eğer vikipedi üzerinden araştıracak olursanız uzun bir tanımı olan yapısal bir bilim dalı olarak ifade edildiğiniz görebilirsiniz. Bu tanımı biz günümüz anlayışına da evirerek biraz basitleştirelim dersek: “Bilgi ve İletişim Tekniklerini Bilgisayar alanına uygulayarak hayatı kolaylaştıran bir dal” diyebiliriz.

Son terimimize gelecek olursak; Teknoloji : Bilim ve Mühendislik kavramlarından çok önce ortaya çıkmıştır. Yunancadan gelen sanat ve bilmek kelimelerinden oluşur. Ayrıca sanayi için olmazsa olmaz araç gereç üretimi de bu konuya dahildir. Tabi böyle tanım yapınca yine karmaşıklaştı ki biz bu makalemizde terimleri basitleştirerek daha anlaşılır kılmaya çalışıyorduk. O zaman teknoloji terimini de şöyle basitleştirelim ve günümüz haline evirelim : Bilim, Bilişim, İnternet ve Bilgiyi harmanlayarak insanlığın gelişmesine yardımcı buluşlar yapılmasını sağlayan ortamdır, diyebiliriz.

Başka konular ve başka makalelerle yeniden sizlerle olmak üzere hoşçakalın.

Leave a Comment