REKLAM
Web Programlama

OS X 10-11-6 EL Capitan 2. BETA

Apple OS X 10 -11- 6 EL Capitan 2. BETA sürümü hazır. Geliştiriciler için indirilebilir olan Beta sürümde hem iyileştirmeler hem de bazı yeni özelliklerin bulunduğu belirtiliyor.

Apple OS X 10 -11- 6 EL Capitan 2. BETA sürümü hazır. Geliştiriciler için indirilebilir olan Beta sürümde hem iyileştirmeler hem de bazı yeni özelliklerin bulunduğu belirtiliyor.

Apple El Capitan dışında TVOS için 9.9.2 Beta 2 Sürümünü ve WatchOS için de 2.2.2 Beta 2 sürümlerini duyurdu. TVOS ve WatchOs güncellemeleri de yine geliştiriciler için dağıtıma sunulmuş bulunuyor. Bu güncellemelerle birlikte kararlılığın arttığı ve daha optimize bir yapının oluştuğu da belirtilen haberler arasında.

Marka her ne kadar tüm dünyada seviliyor olsa da fiyatları için aynı şey söz konusu değil. Mümkün olduğunca yeni ürünleri kullanmaya çalışan fanatik kullanıcıları dışındaki kullanıcılar için son dönemde düşündürücü bir hal alan fiyatları böyle giderse Apple için çok da iyi bir satış oranı yakalayamaması anlamına geliyor. Cihazlarında hazır olarak gelen işletim sistemi stabil ve hızlı. Tabi ki bunda apple firmasının kendine özel donanım ürettirmesinin de payı büyük. Apple firması Ram, İşlemci, Anakart, Ekran kartı, Disk ( Mekanik+Flash) gibi temel ve hayati önemdeki bileşen için donanım firmalarıyla önceden anlaşıyor ve sadece kendi sistemlerinde kullanılmak üzere özel seriler ürettiriyor. Gerçi son serilerde çok fazla bu yönde çalışmamış olsa da uzun yıllardır bu çalışmaları devam ediyordu.

Stabiliteyi yakalamalarındaki en önemli noktalardan birisi de zaten bu özel donanım ve ona uygun çekirdek yapısını kullanmaları.

Apple yeni programlama dili olan swift ile beraber çok daha hızlı çalışan sistem ve programlar vaad ediyor. Bakalım bu yakın gelecekte kendisini nasıl gösterecek.

Eğer siz de Apple için program geliştirmek istiyorsanız önünüzde temel iki durum var. Ya bir apple bilgisayar alıp program yazmaya başlayabilirsiniz ki apple şimdiye kadar kendi platformları için geliştirme yapacak developerlara apple sistemi kullanmayı zorunlu kılacak şekilde çalışıyordu ya da yeni gelişmeyle birlikte izin verilen yapı olan UBUNTU üzerinde SWIFT programlama platformunu kullanarak birşeyler yapacaksınız. Tabi ki apple kendi altyapısı için çok büyük avantajlar sunuyor. Ama yine de bir macbook almadan kendi pclerinizde ubuntu kullanarak da swift programlamaya başlamanız artık mümkün.

Leave a Comment