REKLAM
Programlama

Scratch Öğreniyorum

Scratch algoritma ve programlama öğretmek üzerine tasarlanmış oyun bazlı bir programdır.

Çocukların çok kolay bir şekilde algoritma ve programlama öğrenmesini sağlayan bu uygulama ile çocuklar hem öğreniyor hem de çok eğleniyorlar. Scratch günümüzde çevrimiçi de çalışan versiyona sahip.

Scratch algoritma ve programlama öğretmek üzerine tasarlanmış oyun bazlı bir programdır.

Çocukların çok kolay bir şekilde algoritma ve programlama öğrenmesini sağlayan bu uygulama ile çocuklar hem öğreniyor hem de çok eğleniyorlar. Scratch günümüzde çevrimiçi de çalışan versiyona sahip. Hatta şuanda beta sürümü kullanılabilen Scratch internet üzerinden program kurmadan ve yaptığınız çalışmaları sosyal medyada paylaşma imkanı vererek yeni trende de uyuyor. Çocukların oyun oynadıklarını düşündüğü ama aslında algoritma mantığını öğrendikleri, programlama konusuna giriş yaptıkları hatta animasyon hazırladıkları Scratch ile çok mutlular.

Peki Scratch sadece çocuklara yönelik bir program mı? Tabi ki hayır. Aslında algoritma ve programlama konusunda merakı olan ama nereden başlaması gerektiğini bilmeyenler de işe Scratch ile başlayabilirler. Çünkü eğlence ve öğrenme bir arada bulunuyor. Bu açıdan öğrenme sürecini de kısaltıyor. Sürecin eğlenceli hale gelmesi ve yaptığınız şeylerin de sosyal medya aracılığıyla paylaşılabilir olması ayrı bir güzellik.

Google üzerinden Scratch araması yaptığınızda ulaştığınız MIT’nin Scratch sayfası üzerinden ister programı bilgisayarınıza indirin isterseniz online oynayın hiç farketmez her halükarda eğlenmeye ve öğrenmeye hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Eğer kurulum yapmadan başlamak istiyorsanız Google’da Scratch beta araması yaparak Scratch 3.0 beta sayfasına ulaşıp hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Peki temel seviye öğrenme gerçekleştikten sonra ne olacak diyenler için de ayrı bir eğitim seti hazırlığımız var. Peki bu eğitim içinde neler olacak derseniz;

HTML

CSS

Javascript  ile web sayfası yapımı konuları yer alacak.

 

 

 

 

scratch 3.0 GUI versiyonunda bir hesap oluşturabilirsiniz. Sonraki oturumlar için bu hesapla oturum açtığınızda yaptığınız çalışmalara devam edebilirsiniz. Yaptığınız bir çalışmayı isterseniz bilgisayarınıza kaydedebilir isterseniz önceden kaydetmiş olduğunuz bir çalışmayı açıp değişiklik yapabilirsiniz.

İsterseniz yaptığınız ya da beğendiğiniz çalışmaları sosyal medya üzerinde paylaşabilirsiniz.

Tabi ki bu özelliği üzerinde çalıştığınız ama takıldığınız bir çalışmanıza destek istemek için de kullanabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden konuyla ilgili olanları etiketleyerek destek talebi iletebilirsiniz.

 

Programlamanın temelinde algoritma bulunur. Hem algoritmayı hem de programlamanın temelini öğrenmek için harika bir yol. Üstelik bu yolculuğunuzda size rehberlik eden bir sistemle berabersiniz.

Scratch sitesinde yeni başlayanlardan itibaren farklı seviyedeki kişilere yönelik görsel dersler de bulunmakta. İster oyun yapmak isteyin isterseniz bir animasyon. Ya da bir yılbaşı kartı hazırlamak istiyorsunuzdur. Hepsi için harika bir yerdesiniz, Scratch.

Leave a Comment