REKLAM
Web Programlama

Web Tasarımı İçin Araçlar

Merhaba arkadaşlar,
Web tasarımı ve programlama ile uğraşanlar için olmazsa olmaz araçlar vardır.
HTML, CSS, Javascript, PHP, Asp, Asp.Net, Sql vb. kodlamalar için kullanılabilecek bolca alternatif bulunmakta.
En basit olanından başlayalım o zaman;

Merhaba arkadaşlar,
Web tasarımı ve programlama ile uğraşanlar için olmazsa olmaz araçlar vardır.
HTML, CSS, Javascript, PHP, Asp, Asp.Net, Sql vb. kodlamalar için kullanılabilecek bolca alternatif bulunmakta.
En basit olanından başlayalım o zaman;
NOT DEFTERİ : Evet, evet en basit aracımız not defteri ya da diğer adıyla notepad. Çünkü açıp hemen kodlama yapabilirsiniz ve sonrasında farklı kaydet seçeneği ile istediğimiz dosya biçiminde kayıt yapabiliriz.
Örneğin; not defterini açtık ve içine

1
2
3
4
5
6
7
8
9
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Sayfa Başlığı</title>
</head>
<body>
web sayfası içeriği
</body>
</html>

kodlarını yazıp index.html olarak masaüstüne kaydedersek bilgisayarımızın masaüstünde index dosyası oluşacaktır. Çift tıkladığımızda tarayıcımızda ekranda web sayfası içeriği yazısı olan beyaz bir sayfa ile karşılaşırız.

Notepad++ : Ne güzel değil mi, bir bir artırarak gideceğiz gibi 🙂 Merak etmeyin Gillette Mach3 çift bıçak , üç bıçak, 5 bıçak … diye gitmeyecek. Notepad++ sizin de anlayacağınız üzerine not defterinin daha gelişmiş bir versiyonu. Microsoft ürünü olan not defterini baz alarak hazırlanmış bir araçtır ki çok ama çok işlevseldir.
Notepad++ ile html, css, javascript, sql, php … ve çok daha fazlası kodlanabiliyor. Kod tanıma özelliği sayesinde kodlama biçimi seçildikten sonra yazdığımız kodlar renkli halde geliyor. Satır numaraları çok işimize yarayacaktır. Ve daha birçok özelliği mevcut biraz araştırma yapmak lazım tabiki. Ayrıca farklı eklentilerle daha da zengin bir araç olabiliyor.

SublimeText : Notepad++ ı alıp üzerine biraz daha ++ 🙂 koyunca oluşan program diyelim biz. SublimeText de birçok programlama dilini destekleyen bir araçtır. Uzun uzun anlatmak yerine google amcadan sorup sitesinden indirin ve biraz kurcalayın derim.

DW : Adobe firmasının bir programı olan dreamwaever hem tasarım hem kodlama için geliştirilmiştir. İsterseniz ekranı ikiye bölerek yazdığınız kodların çıktılarını kod ekranında görebilirsiniz. Ya da tam tersi sayfanıza menüden eklediğiniz misal bir butonun kod kısmındaki karşılığını anında görmeniz de mümkün. Ayrıca FTP bağlantınızı ayarlayarak yaptığınız siteyi anlık ya da sizin isteğinize göre sunucuya göndererek eş zamanlı yayınlama yapılabiliyor. Bu kadar da değil elbette. Veritabanı bağlantısı ayarlanabiliyor. Hazır script eklenebiliyor. Dosya bağlama işlemleri basit bir şekilde yapılabiliyor. vs. vs.

Sanırım başlangıç için bu kadar araç bize yeterde artar bile.

Tabi ki çok daha fazla araç bulunuyor. İnternette biraz araştırma yaparak çok çeşitli araçlar bulup deneyebilirsiniz. Zaten tavsiyemiz bu programları indirin kurun ve biraz bu programlarla uğraşın. Zaman içinde sizin için en uygununu ancak böyle belirleyebilirisiz. Bu araçları IDE ile karıştırmayın lütfen. IDE farklı bir kavramdır ama IDE ile bu araçların karşılaştırmasını başka bir derste yaptığımızda daha iyi anlaşılacaktır. Sonraki derslerde görüşmek üzere hoşçakalın.

Leave a Comment