REKLAM
Web Programlama

Web Tasarımı ve Programlama Giriş

Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir eğitim öğretim yılı haftaya başlıyor. Epey bir tatil yaptıktan sonra yoğun bir öğrenme ve uygulama sürecine hazırsınızdır umarım.

Sitenin bu bölümünde Meslek Alanları Web Tasarımı ve Programlama Dersi için ders içeriklerine uygun ama biraz daha içeriği farklılaşmış/farklılaştırılmış paralel konular paylaşıyor olacağım.

Web Tasarımı ve Programlama Ders 1

Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir eğitim öğretim yılı haftaya başlıyor. Epey bir tatil yaptıktan sonra yoğun bir öğrenme ve uygulama sürecine hazırsınızdır umarım.

Sitenin bu bölümünde Meslek Alanları Web Tasarımı ve Programlama Dersi için ders içeriklerine uygun ama biraz daha içeriği farklılaşmış/farklılaştırılmış paralel konular paylaşıyor olacağım. Bugün giriş bölümüyle başlıyoruz. En kısa zamanda web tasarımı ve programlama ders konuları yoğunlaşmadan degisken.net sitemiz üzerinden hazırlık yapacak ya da dersleriniz işlendikten sonra hem tekrar hem unuttuğunuz takıldığınız kısımlarda destek bulacaksınız.

Paylaşım yapılan konuların altına sorularınızı yorum olarak yazarsanız illa ki bir cevap bulacaksınız.

Web Tasarımı ve Programlama konusu bir dersin içeriği olmakla birlikte Web alanında kendini geliştirmek isteyen herkes için geniş bir konu başlığı. Bu nedenle hem bu alanda okuyan öğrencilere hem de halihazırda piyasada bu işle ilgilenen ya da ilgilenmek isteyenleri de dikkate alarak anlatım ve sunumlar hazırlayacağım.

Dersler ilerleyen süreçlerde hem metin, görsel hem video şeklinde olacak. Youtube üzerinden kanala ekleyeceğim derslerle yazılı dersleri destekleyecek ve sizlerin daha etkili bir öğrenme süreci yaşamanıza yardımcı olmaya çalışacağım.

Hadi dersimize başlayalım.

Web Dersleri

Web Tasarımı ve Programlama Dersi

Modül 1  TASARIMIN TEMEL İLKELERİ

WEB TASARIMINDA TEMEL İLKELER

hayır hayır 🙂

Dersler bu şekilde olmayacak. Tabi ki ders içerikleriyle paralel olacak ama doğrudan hadi modülde ne varsa aynısını yazıp çizip gideceksek burada ne işimiz var değil mi?

Öncelikle NE YAPACAĞIZ? 

Web siteleri yapacağız orası belli. Ama eski usul web siteleri olmayacaklar herhalde.

 • Günümüz web teknolojilerini kullanarak hazırlayacağımız web siteleri müşteri potansiyeli oluşturmamıza yardımcı olmalı.
 • Hazırlaması da düzenlemesi de eziyet olmamalı.
 • Güncel teknolojileri desteklemeli ve yeni gelecek web teknolojileri için de hazırlıklı olmalı.
 • Özgün olmalı.
 • Kullanacağımız yapı sayesinde her yeni site çalışması için her şeyi sıfırdan başlayarak yaptırmamalı.
 • ….

Yukarıda bahsedilen maddeler artırılabilir.

Peki NASIL YAPACAĞIZ?

Bir bilgisayar, internet, rahat bir çalışma ortamı, bolca vakit ve uygulamalar yaparak.

Temel gereksinimlerimiz bunlar ama bilgisayar içinde kullanacağımız yazılımlarımız da var.

 1. Notepad ++ olmazsa olmazlardan artık. Linke tıklayarak sitesine gidip güncel versiyonu bilgisayarınıza indirin. ( Ücretsiz )
 2. Brackets programı. Yine linke tıklayıp sitesinden güncel versiyonu indirerek kurulumu yapınız. ( Ücretsiz )
 3. Adobe Dreamweaver  programı ücretlidir ama deneme versiyonunu kullanabilirsiniz. Biz derslerimizde Adobe DW CS6 sürümünü kullanıyor olacağız.
 4. Tarayıcılar ( Browser ) Google Chrome, Firefox Mozilla, Opera , IE vs. Neden birden çok tarayıcı yazdım? Bunun iki nedeni var. Birincisi istediğinizi kullanın. İkincisi mümkün olduğunca hepsini kullanın. Çünkü günümüz web tarayıcıları çalışma mantığı olarak aynı olsa da çıktı olarak farklılıklar gösterebiliyorlar.  Biz müşterilerimize her yerden aynı şekilde görüntülenen yapılar sunacaksak bu farklılıkları minimize etmeliyiz. Bu sebeple mümkün olduğunca hepsiyle denemeler yapmamız gerekiyor.
 5. Degisken.Net  tabi ki. Buradan sizlere ilerleme sürecinizde elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Başlangıç için bu kadar girizgah yeter. Sonraki derslerde daha elle tutulur içeriklerde görüşmek üzere, gülümser kalın.

Leave a Comment